Automatyzacja w produkcji audio

przez | 14 kwietnia, 2021

Piękno technologii cyfrowej w produkcji muzycznej polega na prostym fakcie, że możemy zapisać naszą pracę w dowolnym stanie w dowolnym czasie i przywołać ją w dokładnie takich samych ustawieniach, jak wtedy, gdy ją przerwaliśmy (jestem pewien, że wielu muzyków i inżynierów uważa to za oczywiste). Kolejną korzyścią jest wykorzystanie automatyzacji: to znaczy, że możemy zautomatyzować parametry w naszym oprogramowaniu do produkcji muzyki. Większość z głównych programów pozwala na pełną automatyzację praktycznie wszystkich parametrów, co sprawia, że ograniczeniem jest tylko nasza kreatywność.

Automatyzacja może być cechą, na którą wielu muzyków nie zwraca uwagi, szczególnie ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką. Na początku automatyzacja może wydawać się żmudną pracą i może być poważnym ograniczeniem, ponieważ nie jest to najbardziej intuicyjna rzecz do zrobienia. Jednak biegłe wykorzystanie automatyzacji w produkcji muzyki, czy to na etapie aranżacji, czy miksowania, pozwoli nam odkryć kreatywne ścieżki, które w przeciwnym razie zostałyby zablokowane, gdybyśmy zaniedbali automatyzację.

Używanie automatyzacji w komponowaniu i aranżowaniu muzyki

Technika ta może być wykorzystywana w produkcji elektronicznej muzyki tanecznej w większym stopniu niż jakikolwiek inny styl. Posłuchaj wiodących współczesnych elektronicznych utworów tanecznych, a usłyszysz jak szczegółowe programowanie syntezatorów i efektów ma miejsce, aby stworzyć oszałamiający krajobraz dźwiękowy godny parkietów na całym świecie. Automatyka jest używana w produkcji EDM, jako sposób na manipulowanie filtrami i innymi kontrolkami, które kształtują brzmienie instrumentów w aranżacji. Może być również użyta do wprowadzania i usuwania instrumentu z miksu, nie tylko poprzez głośność, ale również poprzez częstotliwość odcięcia i rezonans (jestem pewien, że słyszałeś już tę technikę w EDM). Kolejnym zastosowaniem automatyzacji w aranżacji może być dodanie efektu w połowie utworu, lub wydobycie go w innej części. Na przykład, dodanie delaya do gitary w refrenie, lub zwiększenie pogłosu na werblu w bridge’u.

Używanie automatyki w miksowaniu muzyki

To prowadzi nas do bardziej subtelnego zastosowania automatyki: do miksowania muzyki. Czasami wybierasz idealne EQ dla pianina w zwrotce, ale potem zdajesz sobie sprawę, że nie pasuje ono do refrenu. Mógłbyś go wydzielić na inną ścieżkę (co jest prostsze), albo zautomatyzować EQ podczas refrenu. Dla wokalu, mógłbyś dodać więcej pogłosu lub przełączyć się na inny delay dla kody, aby go wydobyć i dodać trochę majestatu do tej części. Wykorzystanie automatyki do miksowania jest praktycznie ograniczone tylko naszą kreatywną wyobraźnią, ponieważ istnieje niezliczona ilość „dziwnych” efektów (niektóre z nich są darmowe), które w połączeniu z automatyką mogą dać jeszcze dziwniejsze dźwięki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *