Etapy produkcji

przez | 12 kwietnia, 2021

Jak wszyscy wiemy, filmy są uważane za ważną formę sztuki, która bawi, edukuje, oświeca i inspiruje widzów. Elementy wizualne w filmie nie wymagają żadnego tłumaczenia, co czyni go uniwersalną siłą przekazu. Proces tworzenia filmu, począwszy od opracowania szkicu historii lub pomysłu, poprzez pisanie scenariusza, kręcenie, montaż i wreszcie wypuszczenie go do publiczności, jest określany jako tworzenie filmów. Realizacja projektu trwa od kilku miesięcy do jednego lub dwóch lat.

Etapy produkcji filmu:

Etap rozwoju:

Na tym etapie zarys fabuły przekształca się w możliwy do zrealizowania scenariusz. Następnie powstaje szczegółowy scenariusz, zawierający najdrobniejsze szczegóły dotyczące postaci, sytuacji i ogólnego stylu. Proces tworzenia scenariusza nazywany jest pokryciem scenariusza. Ze szczegółowym scenariuszem należy zwrócić się do potencjalnego finansisty. Kiedy finansista jest pod wrażeniem scenariusza, zgadza się udzielić finansowego wsparcia dla produkcji filmu.

Etap przedprodukcyjny:

Na etapie przedprodukcyjnym film jest szczegółowo dopracowywany i opracowywany jest budżet produkcji. To właśnie na tym etapie producent zatrudnia ekipę, której wielkość zależy od budżetu filmu. Duże filmy budżetowe będą miały ekipę składającą się z prawie stu członków, podczas gdy filmy niskobudżetowe będą angażować dziesięć lub nawet mniejszą liczbę załóg. Reżyser, asystent reżysera, dyrektor artystyczny, choreograf, operator, kompozytor i kierownik muzyczny to główni członkowie ekipy.

Etap produkcji:

Następnym etapem jest etap produkcji, w którym film jest tworzony, a następnie kręcony. Na tym etapie biuro produkcyjne rekrutuje kolejnych członków ekipy, takich jak: mistrzowie nieruchomości, opiekunowie scenariusza, fotografowie, montażyści dźwięku i tak dalej. Podczas tego etapu cała jednostka będzie zajęta, ponieważ załoga będzie przygotowywać swoje wyposażenie, aktorzy będą próbować scenariusza i dyskutować z reżyserem, itp. Powszechnie przyjętym zwyczajem jest organizowanie przyjęcia na zakończenie projektu, aby podziękować jednej i wszystkim ekipom.

Etap postprodukcji:

Na etapie postprodukcji to głównie montażysta odgrywa kluczową rolę. To właśnie montażysta składa film. Najpierw buduje on wstępny szkic z różnych scen lub sekwencji na podstawie poszczególnych ujęć. W kolejnym kroku, proces przycinania kilku minut lub sekund jest wykonywany w celu stworzenia profesjonalnego cięcia wszystkich ujęć, aby zapewnić płynny przepływ. Po tym etapie producent i reżyser uzyskują zgodę. Zablokowany obraz jest przekazywany do opracowania ścieżki dźwiękowej do działu ścieżek dźwiękowych. Tworzone są nagrania głosów i ostateczny miks dźwiękowy.

Etap dystrybucji:

Dystrybucja to ostatni etap, w którym filmy są udostępniane publiczności. Kopie filmu trafiają do kin. Film jest reklamowany za pomocą plakatów ściennych, reklam telewizyjnych, zestawów prasowych itp. Zazwyczaj film będzie wydany z komunikatem prasowym, imprezą premierową i przedpremierowym pokazem dla prasy. Prawa do dystrybucji filmu na całym świecie i na DVD będą sprzedawane jednej osobie/firmie lub różnym osobom/firmom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *