Stare trendy nadal aktualne

przez | 12 kwietnia, 2021

W czasach, gdy króluje telefon lub przenośne urządzenie MP3, interesujące jest usłyszeć, że najwyraźniej większość brytyjskich słuchaczy muzyki nadal woli kupować fizyczne produkty muzyczne, takie jak płyty CD i winyle. I słuchać jej na porządnym systemie stereo z głośnikami hi-fi. To jest uspokajający zwrot w książkach jako niezależny twórczy producent muzyczny i inżynier nagrań.

Ostatnie badania przeprowadzone dla masowej strony z muzyką do pobrania eMusic i AIM (Association of Independent Music) stwierdziły, że większość brytyjskich słuchaczy muzyki i konsumentów rzeczywiście lubi kupować produkty muzyczne, takie jak płyty CD, a nie tylko pobierać pliki MP3 i wklejać je na swój odtwarzacz MP3, telefon lub komputer. Standard CD plików audio jest lepszy niż skompresowane formaty MP3, które zajmują znacznie mniej miejsca w pamięci urządzeń cyfrowych. Wygląda więc na to, że dla wygody i możliwości konsumowania większej ilości muzyki, jakość dźwięku jest kompromisowa i jest to akceptowane przez konsumentów.

Ściągnięta muzyka jest zazwyczaj słuchana przez gorsze systemy głośnikowe z ograniczonym zakresem częstotliwości i minimalną komorą rezonansową. Ale najwyraźniej większość brytyjskich konsumentów muzyki słucha nawet swoich fizycznych produktów muzycznych na dobrej jakości systemach stereo. Chociaż jestem sceptyczny, czy jest to rzeczywiście dominujący trend w dzisiejszych czasach, jest to pocieszające, że słuchacze nadal chcą jakości, a nie tylko ilości. Jako inżynier nagrań i producent muzyki kreatywnej i eksperymentalnej muzyki elektronicznej, byłem dość przygnębiony, że praca włożona w produkcję najlepszego możliwego dźwięku i miksu została w pewnym sensie zmarnowana przez większość słuchaczy, którzy nie będą w stanie docenić pełnej rozdzielczości rezultatu.

Nie chodzi tu jednak tylko o dźwięk. Kupując album dostajemy również okładkę, teksty piosenek, a może nawet notki na okładce, charakterystyczne dla danego artysty czy zespołu. W ten sposób artysta umacnia swoje relacje z publicznością i potencjalnymi fanami. Wyrażając swoją osobowość i kreatywność poprzez formę pisemną i wizualną, słuchacz otrzymuje wzbogacone doświadczenie. W moim własnym twórczym doświadczeniu muzycznym to właśnie miało miejsce. Bardzo interesujące było to, że kiedy limitowana edycja CD mojego najnowszego eksperymentalnego albumu została zaoferowana, sprzedaż CD znacznie przekroczyła liczbę osób kupujących tylko pliki do pobrania. Zaskoczyło mnie to, ponieważ zakładałem, że ludzie będą zainteresowani wygodniejszą i tańszą opcją. Ale na szczęście dla artystów nie wydaje się to być prawdą. I oby tak pozostało, abyśmy mogli nadal rozkwitać w naszej kreatywności i oferować ciekawszy i bardziej wartościowy produkt do słuchania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *